TD – Mozaiki
Tretji tehniški dan, ki je potekal v sredo in četrtek, so naši sedmošolci spoznavali tehniko izdelovanja mozaikov. V svet mozaikov jih je popeljala gospa Mojca Černivšek iz Mozirja, ki je s svojimi mozaiki poznana in cenjena v Sloveniji ter tudi izven nje.
V uvodnem delu so učenci z zanimanjem prisluhnili zgodovini te umetniške tehnike. Mozaik je umetniško delo ali podoba, sestavljena iz majhnih koščkov barvnega stekla, kamna, marmorja, opek, školjk ali drugih materialov. Pogosto se uporablja v dekorativni umetnosti ali pri oblikovanju notranjosti. Večina mozaikov je izdelana iz majhnih, ravnih, grobih kvadratnih kosov kamna ali stekla različnih barv. Najstarejši mozaiki izhajajo iz let pred našim štetjem iz Mezopotamije. Kasneje so to tehniko uporabljali tudi v antični Grčiji in antičnem Rimu. Sodobne mozaike izdelujejo profesionalni umetniki, ulični umetniki, vse pogosteje pa je to tudi priljubljena obrt. Uporabljajo se lahko številni materiali, razen tradicionalnih kamnitih in keramičnih kock, tudi školjke, steklo in biseri.
Seveda je bilo za učence še posebej zanimivo ustvarjanje. Vsak izmed njih si je namreč izdelal svoj mozaik. Po razlagi tehnik izdelave in izbiri motivov so učenci najprej s kleščami pripravili posamezne koščke, ki so jih oblikovali v sliko in nalepili na podlago. Pri delu so bili natančni in zelo ustvarjalni. Tako so nastali čudoviti izdelki, s katerimi bodo lahko polepšali svoje domove. Tako bo ta tehniški dan zagotovo vsem ostal v lepem spominu. Foto
Damjana Paulič